Na czym polega ochrona osób i mienia? Jak zacząć pracę w firmie ochroniarskiej?

Praca w firmie ochroniarskiej wcale nie musi ograniczać się do pilnowania hipermarketów czy patrolowania parkingów. Sprawdź, czym dokładnie jest ochrona osób i mienia, a także jakie możliwości daje praca w firmie ochroniarskiej.

Ochrona osób i mienia – co to?

Ochroną osób i mienia zajmują się profesjonalne firmy ochroniarskie. W ramach takiej usługi doświadczone agencje chronią nietykalność cielesną, a także życie i zdrowie swoich klientów. Zajmują się także ochroną mienia, czyli wszelkiego rodzaju sprzętów, towarów, nieruchomości, pojazdów czy maszyn.

Taka usługa może polegać na przykład na zamontowaniu specjalnego alarmu w sklepie, domu czy przedsiębiorstwie, który informuje o kradzieży czy włamaniu. Po otrzymaniu takiego sygnału wynajęta agencja ochrony ma obowiązek niezwłocznie zjawić się na miejscu zdarzenia i podjąć wszystkie niezbędne kroki, które uniemożliwią popełnienie przestępstwa.

Ochrona mienia to również kontrola ruchu osobowego. W takim przypadku wynajęty pracownik ochrony musi sprawdzać, czy na teren danego obiektu wchodzą tylko osoby do tego uprawnione. Usługą, z której równie często korzystają przedsiębiorcy, jest ochrona bezpośrednia, która polega na całodobowym monitoringu danego miejsca.

Jak zostać ochroniarzem?

A jak zacząć pracę w firmie ochroniarskiej i gdzie szukać ofert pracy? Ogłoszenia ochrony osób lub mienia znajdziesz na https://sprzedajemy.pl/praca/ochrona-osob-i-mienia z dokładnym opisem wymaganych kwalifikacji i zakresem obowiązków pracownika. Niekiedy będziesz potrzebował licencji do wykonywania tego zawodu, jednak zazwyczaj nie są wymagane żadne dodatkowe uprawnienia. By pracować jako ochroniarz na parkingu, w centrum handlowym, sklepie czy szkole nie musisz kończyć żadnych dodatkowych kursów. Jednak wówczas możesz jedynie patrolować teren, obserwować monitoring, wykrywać i raportować kradzieże czy sprawdzać alarmy. Jeśli chcesz wykonywać czynności w ramach specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych, musisz posiadać dodatkowe kwalifikacje. Jakie? Przedstawiamy poniżej.

Kwalifikowany pracownik ochrony

Licencjonowanym ochroniarzem możesz zostać na dwa sposoby – kończąc szkołę policealną na kierunku pracownik ochrony, lub robiąc kilkumiesięczny kurs. Nauka w szkole trwa dwa lata i kończy się egzaminem zewnętrznym (teoretycznym i praktycznym). Z kolei kursy są organizowane przez profesjonalne agencje ochrony i pozwalają na otrzymanie licencji I lub I i II stopnia. Ponadto, aby zostać kwalifikowanym pracownikiem ochrony, musisz wykazywać się sprawnością fizyczną, umiejętnie rozwiązywać konflikty, być dyspozycyjny i odporny na stres i zmęczenie.

Co ważne, praca w ochronie to nie tylko strzeżenie parkingów czy sklepów. Jeśli wykażesz się i zbierzesz spore doświadczenie w tej branży, masz szanse przyjąć się jako ochroniarz personalny. Jednak nie jest to prosta praca, ponieważ polega na bezpośredniej ochronie fizycznej (zazwyczaj ważnych) osób. Dlatego bardzo często na takim stanowisku pracują byli komandosi. Po 7-letnim stażu w agencji ochrony możesz również spróbować przyjąć się do konwojówki, czyli ochrony podczas przewożenia pieniędzy, przedmiotów wartościowych, a także broni.