Ochrona przed przestępstwami na tle finansowym: Jak zapobiegać kradzieży tożsamości i oszustwom

Finanse to dziedzina, w której każdy z nas powinien mieć dobry kompas orientacyjny, wzbogacony wiedzą o zagrożeniach, jakie wiążą się z nieuczciwością ludzi nie podejmujących uczciwej pracy. Kradzieże tożsamości i oszustwa to problemy, z którymi coraz częściej borykają się ludzie z różnych środowisk. Według ostatnich statystyk, w Polsce co godzinę trafia na policję ponad pięć zgłoszeń o kradzieży danych, czyli tożsamości. Jak się jednak obronić przed oszustami?

###Kradzież tożsamości – jak to działa?

Kradzież tożsamości to sytuacja, w której ktoś inny posługuje się naszymi danymi osobowymi, np. numerem PESEL, adresem zamieszkania, kartą płatniczą lub hasłami do kont bankowych. Może to doprowadzić do szeregu nieprzyjemnych skutków – np. wzięcia z naszych nazwisk pożyczki, dokonania zakupów za nasze pieniądze, a nawet do paraliżu naszego rachunku w banku. Oto kilka rad, jak zapobiegać kradzieży tożsamości:

1.### Bądź ostrożny w Internecie

Przede wszystkim uważaj w Internecie, zwłaszcza na stronach, na których musisz podać swoje dane osobowe. Nie korzystaj ze stron wyglądających podejrzanie, nie odpowiadaj też na maile, w których ktoś prosi o podanie swoich danych.

2.### Nie podawaj danych przez telefon

Nie podawaj też swoich danych przez telefon, jeśli odbierasz nieznanej Ci osobie. Przede wszystkim nie dawaj swojego numeru PESEL.

3.### Stawiaj na nieprzewidywalne hasła

Staraj się również stosować jak najtrudniejsze i nieprzewidywalne hasła – nie używaj tych samych haseł do różnych kont, warto wymyślać hasła złożone z różnych znaków.

###Oszustwa – jakie pułapki czyhają na naszą naiwność?

Oszustwa, w przeciwieństwie do kradzieży tożsamości są bardziej oczywiste. Niejednokrotnie podejmowane są w sposób legalny np. poprzez podpisanie umowy, jednakże w nieuczciwy sposób. Ważne jest, aby wiedzieć, na jakie wyłudzenia można się nabrać:

1.### Kradzież kart płatniczych

Zdarza się, że otrzymujemy wiadomości SMS od banku, z zachętą do wydania dużych sum pieniędzy. Podejrzewajmy, że taka informacja jest fałszywa i skontaktujmy się z instytucją, by potwierdzić, czy takie wydatki rzeczywiście były dokonane.

2.### Fałszywe nagrody i konkursy

Nie dajmy się nabrać na fałszywe nagrody i konkursy, w których nagrodą jest wysoka suma pieniędzy. Zwykle zobowiązują one do wypełnienia formularza z danymi osobowymi, co może skończyć się kradzieżą naszej tożsamości.

3.### Nieścisłe oferty pracy

Otrzymujemy ofertę pracy, która brzmi bardzo dobrze, z wyjątkowo wysokimi zarobkami. Gdy jednak udajemy się na rozmowę, okazuje się, że trzeba wpłacić tzw. depozyt, by skorzystać z usług firmy. Ostatecznie okazuje się, że pieniądze przepaliły się wraz z moherowych beretów – pracodawca zniknął, a my straciliśmy oszczędności.

Nigdy nie wolno ulegać pokusie i łatwo narażać się na różnego rodzaju oszukanie. Warto poszerzać naszą wiedzę o różnego rodzaju zagrożeniach, aby dobrze chronić naszą tożsamość i nasze pieniądze.