Pasza DDGS kukurydziana

W hodowli zwierząt bardzo duże znaczenie ma ich prawidłowe odżywianie. Zapewniając zbilansowaną dietę bogatą w składniki odżywcze możemy przyspieszyć wzrost zwierząt oraz sprawić że będą generować znacznie więcej mleka tak jak w przypadku krów mlecznych. Jak wynika z ankiet, duża część hodowców nie jest świadoma tego w jak łatwy sposób można zwiększyć cząstkową produkcję dóbr, to wszystko możliwe jest za sprawą resztek powstających po produkcji alkoholu. Są one zbędne wytwórnią piwa, jednocześnie są tanie oraz bardzo wartościowe dla zwierząt hodowlanych.

Czym jest DDGS?

Jest to produkt uboczny na wskutek wytwarzania alkoholu, powstaje on z ziaren kukurydzy i jest całkowicie niezbędny dla dalszej produkcji. Produkt ten można znaleźć również pod innymi polskimi nazwami, a mianowicie jest on nazywany wywarem suszonym bądź wywarem gorzelniczy. Jednak zazwyczaj przyjmuje on nazwę angielskojęzyczną DDGS kukurydziany.
Na obecną chwilę produkcja bioetanolu jest w ogromnej skali co automatycznie wpływa na problem z powstającym podczas produkcji i całkowicie niepotrzebnym wywarem suszonym. Z początku ciężko było znaleźć stosowne rozwiązanie jak skutecznie pozbyć się produktu ubocznego, ponieważ wylewanie go bezpośrednio do gleby znacznie obciążało by środowisko. Na szczęście DDGS kukurydziany oferuje nam znakomite właściwości takie jak zawartość białka w okolicach 26% oraz znaczne zapotrzebowanie na energię metaboliczną u zwierząt. Dlatego jest on szczególnie polecany dla hodowców krów mięsnych oraz mlecznych. Znacznie przyspiesza oraz wspomaga rozwój zwierząt zapewniając im dobre wartości odżywcze.

Dwa ciekawe rozwiązania

Warto wiedzieć że tego typu produkty mają bardzo mały czas do spożycia. Dokładniej mówiąc mamy kilka dni aby wykorzystać tę paszę, ponieważ pod wpływem warunków zewnętrznych zaraz po wylaniu z kadzi dochodzi do zapleśnienia co z kolei może zaszkodzić zwierzętom. Na nasze szczęście produkt ten na rynku znajdziemy pod dwoma postaciami. Jedną z nich jest wersja na mokro która ma ograniczony czas na jej spożycie, dlatego też zaleca się jej suszenie bądź kiszenie co znacznie wydłuży jej czas do spożycia. Drugą opcją jest wybór wersji na sucho, jest ona znacznie bezpieczniejsza gdyż nie musimy spieszyć się z jej całkowitym wykorzystaniu.

Jak stosować?

Wiedza na temat stosowania DDGS kukurydziany jest niezbędna, w tym przypadku musimy pamiętać że pasza tego typu może być jedynie dodatkiem który nie przekroczy 20% masy całej dawki. Pamiętać należy że kiedy zwierzęta są karmione kiszonką z kukurydzy nie powinniśmy stosować DDGS bądź zredukować jej stosowanie względem kiszonki, bowiem oba te produkty mają podobny skład. Jego znaczne przedawkowanie może źle wpłynąć na zwierzęta, mogą również wystąpić skutki uboczne takie jak biegunka i niestrawności. Według badań pasza ta jest idealnym dodatkiem który sprawdzi się w każdej hodowli a w szczególności w hodowli krów mlecznych, wystarczy tylko pamiętać o odpowiednich proporcjach.