Do zgrzewania garbowego niezbędne są specjalne zgrzewarki, które umożliwiają łączenie elementów w miejscach specjalnych występów technologicznych, tak zwanych garbów. Jeżeli zastanawiasz się, jak dokładnie wygląda zgrzewanie garbowe oraz czym się charakteryzują pręty z miedzi berylowej i co to jest cuco2be, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł i sięgnij po sprawdzone i praktyczne porady!
Zgrzewanie przy pomocy zgrzewarek garbowych
W dodatkowym wyposażeniu zgrzewarki znajdują się specjalne przyrządy zgrzewalnicze, które po zamocowaniu i odpowiednim dociśnięciu powodują stopienie ,,garbów”. Topienie jest możliwe dzięki temu, że przez urządzenie przepływa prąd. Nowoczesne zgrzewarki są sterowane elektronicznie, dlatego niezwykle precyzyjnie można ustawić takie parametry jak:
- siła docisku
- czas zgrzewania
- prąd
Mikroprocesorowy układ sterowania stabilizuje też prąd zgrzewania przy zmianach napięcia. Do zgrzewania garbowego idealnie nadaje się popularny Wirbalit B, którego krótka charakterystyka znajduje się poniżej.
Cuco2be, czyli Wirbalit B
Wirbalit B wyróżnia się:
- wysoką twardością
- średnim przewodnictwem elektrycznym
- dużą odpornością na korozję (Wirbalit powstaje z różnych gatunków stali, a także niklu i jego stopów)
Materiał ten jest wysokowytrzymały i przeznaczony do elektrod. Znajduje swoje zastosowanie przy zgrzewaniu:
- garbowym
- doczołowym
- punktowym
Wirbalit B, czyli cuco2be jest spotykany też pod nazwą CB4, Elmedur HA czy też Ampcoloy 91 i 89.
Pręty z miedzi berylowej – poznaj właściwości miedzi!
Miedź należy do grupy metali ciężkich, półszlachetnych. Charakteryzuje się ona:
- bardzo dobrą przewodnością cieplną
- doskonałą przewodnością elektryczną
- gęstością na poziomie 8,96 kg/dm3
- temperaturą topnienia 1084 stopni Celsjusza
- jest to metal miękki
Pręty z miedzi o której mowa mają swoje zastosowanie w:
- elektrotechnice
- elektronice
- telekomunikacji
- jako absorber energii w kolektorach słonecznych
- w automatyce
- przy instalacjach wodociągowych
- jako elementy rozdzielnic elektrycznych
Warto też zaznaczyć, że pręty z miedzi berylowej wyróżniają się wysoką estetyką, dlatego mogą być z powodzeniem wykorzystane jako akcesoria i elementy dachowe domów jednorodzinnych i innych budynków wolnostojących. Pręty miedziane są również odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i wyglądają korzystnie, nawet podczas wysokich czy ujemnych temperatur, a także zachowują swoje właściwości przez bardzo długie lata. Pręty z miedzi nie są najtańsze, jednak biorąc pod uwagę ich praktyczność i wytrzymałość, zawsze będą dobrą inwestycją.
Podsumowanie
Podczas budowy domu lub wymiany instalacji, a także w przemyśle warto sięgać po najnowocześniejsze metody i wysokiej klasy materiały. Obecnie istnieje możliwość zamówienia prętów z miedzi oraz innych elementów o długości i przekroju dopasowanym do indywidualnych potrzeb. Personalizacja usług ułatwia z kolei prace montażowe oraz instalacyjne i zdecydowanie skraca czas wykonywanej pracy.